Späť

Najbežnejšie chyby pri kladení keramických dlaždíc

Počet zobrazení: 16

V blogu sú popísané 4 najbežnejšie chyby vznikajúce pri kladení dlaždíc. Tieto chyby znižujú kvalitu prevedenej práce ako aj životnosť dlaždíc. Preto je najlepšie, vyhnúť sa týmto chybám. Možno Vám pri tom pomôže aj tento blog.

Najbežnejšie chyby pri kladení keramických dlaždíc

 

Najbežnejšie chyby pri kladení keramických dlaždíc.

Dnes budeme hovoriť o najbežnejších chybách pri kladení keramických dlaždíc.

Som presvedčený, že mnohí z vás budú hovoriť, že som na niečo zabudol ... a som si istý, že máte pravdu, ale sústredil som sa na tie chyby, ktoré sa podľa mňa opakujú najčastejšie.

Prvou z týchto chýb je ukladanie keramických dlaždíc bez umiestnenia medzier. Šírka medzier musí byť aspoň 1 mm a podľa môjho názoru je lepšie, ak je šírka 2 mm. Viem, že mnohí z vás so mnou zrejme nebudú súhlasiť, napr. v prípade, ak sa kladú opravované dlaždice.

Medzery medzi dlaždicami nemajú len estetickú funkciu. Plnia aj dôležité technické funkcie, ako sú: minimalizácia rozdielov v rozmeroch dlaždíc, absorbovanie povrchového napätia alebo aj rozptyľovanie kondenzácie a umožnenie rovnomerného rozmiestnenia malty. Ale je tu jeden detail, ktorý mnohí prehliadajú. Vďaka existencii týchto medzier je výmena poškodených dlaždíc oveľa jednoduchšia. Vďaka nim sa pri položení novej dlaždice vyhneme možným "dotykom" so susednými dlaždicami, čo zvýši kvalitu konečného výsledku pri vykonávaní opráv.

Medzery medzi dlaždicami.

Príklad kamennej dlaždice 45x45 cm umiestnenej bez medzery.

 

Druhou z týchto chýb je výber vhodného typu lepidla alebo spoja pre každý keramický materiál. Tradičná malta totiž „neudrží" všetko.

Ak má podklad a keramický materiál vysokú pórovitosť, budeme potrebovať mechanickú adhéziu (tradičnú maltu). Naopak, ak je pórovitosť aspoň jednej z vrstiev stredne-nízka, mali by sme do lepidla začleniť aj chemickú zložku (polymérové zlepšenie).

A od problému s výberom lepidla sme sa presunuli k tretej chybe: umiestnenie dlaždíc na body z lepidla. Často sa hovorí: „Je to rýchlejšie! Lepšie spolu nivelujú! Alebo, takto sme to vždy robili!". Toto sú niektoré z viet, ktoré môžeme povedať, keď sa pýtame na túto "báječnú" techniku kladenia dlaždíc. Ale čo minimálne pokrytie 80 %, ktoré musíme dosiahnuť, aby sme zabezpečili správnu priľnavosť dlaždíc? A bubliny, ... viac ako len bubliny, vzduchové komory, ktoré sa vytvárajú? Toto sú prvotné príčiny zlomenia dlaždice pri pokuse o vŕtanie alebo pri páde misky alebo pohára v kuchyni. Správne kladenie dlaždíc nemá veľa tajomstiev. Ak kladieme stredne-vysoko poréznu dlažbu s tradičnou maltou, použijeme hrubú vrstvu pokrývajúcu celý povrch dlaždice. A ak aplikujeme polyméry pre zlepšenie vlastností lepidla, použijeme tenkú vrstvu, kde je povinné používanie vrúbkovanej stierky.

Pod týmto odlúpením z dlaždice môžete vidieť vzduchovú komoru.

Pod týmto odlúpením z dlaždice môžete vidieť vzduchovú komoru, čo je dôsledok kladenia dlaždíc na body z lepidla.

 

Nemôže to byť inak, štvrtá chyba je priamo spojená s treťou. Týka sa jednoduchej lepiacej metódy (lepidlo, ktoré sa rovnomerne nanieslo na podklad) pri lepení veľkoplošných dlaždíc. Veľkoplošné dlaždice sa musia vždy inštalovať pomocou metódy dvojitého lepenia (spätné nanášanie malty) bez ohľadu na to, či ide o podlahové alebo stenové dlaždice, interiérové alebo exteriérové. Týka sa to všetkých keramických dlaždíc väčších ako 30 × 30 cm.

Na záver, moja obľúbená chyba: rezanie úzkych prúžkov na spojoch stena-stena a podlaha-stena. "Vynútené" umiestnenie úzkych pásikov pri zmenách roviny je najjasnejším dôsledkom zlého rozmiestnenia dlaždíc.
Vyhnúť sa použitiu týchto úzkych pásov je veľmi jednoduché. Postačí, keď si premeriate kladenie dlaždíc v rade od strednej dlaždice. Najjednoduchší spôsob je: na dĺžku dlaždice pridáme šírku úzkeho pásika a túto vzdialenosť rozdelíme na dve polovice. Výsledok nám poskytne veľkosť prvého a posledného kusu dlaždice v rade a výsledkom bude, že vždy budeme mať dva kusy so šírkou väčšou, ako je polovica celej dlaždice.

Kladenie dlaždíc

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Táto dlaždica by vyzerala oveľa lepšie s premeraním kladenia dlaždíc.

 

Pravdou je, že v mnohých prípadoch urobíme jeden rez naviac, ale uisťujem vás, že výsledok bude oveľa lepší.

Ako som napísal už na začiatku, je veľmi pravdepodobné, že mnohí ľudia si budú myslieť, že som vynechal niekoľko bodov, alebo dokonca, že som to prehnal, alebo že nebudú mať rovnaký názor.

Diskusia

(0 komentárov)
Žiadne komentáre

Špecializované stránky

www.agregaty.sk
Elektrocentrály, Záložné zdroje

www.vibrotech.sk
Hutniaca a vibračná technika

www.miesacky.eu
Stavebné miešačky (Hobby, Profi, Betonárky)

www.stavebnevytahy.eu
Profesionálne stavebné vrátky a rebríky

www.ohrievace.eu
Priemyselné ohrievače vzduchu

www.infraziarice.eu
Infražiariče pre domácnosti aj priemysel

www.odvlhcovace.eu
Odvlhčovače vzduchu (Domáce, Profi, Priemyselné)

 
AZING s.r.o. - Všetko pre obkladačov | Mob: 0948 823 693, 0910 823 693 | E-mail: info@profiobkladac.sk | © Profiobkladač.sk 2009-2018

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info