Späť

Správne čistenie a údržba ručných rezačiek RUBI

Počet zobrazení: 1269

Prečítajte si krátky článok o správnom čistení a údržbe rezačiek od RUBI, aby Vám slúžila čo najdlhšie a najlepšie.

Správne čistenie a údržba ručných rezačiek RUBI

Základom každého dobrého obkladača by mala byť kvalitná rezačka dlaždíc. V našom obchode môžete nájsť širokú ponuku rezačiek RUBI určených pre profesionálov. Priemerná životnosť profesionálnych rezačiek RUBI je približne 10 rokov. Aby Vám rezačka vždy dobre a kvalitne slúžila, je potrebné venovať jej správnu starostlivosť. Odmenou Vám bude kvalitná práca, úspora času a nakoniec aj úspora nákladov.

Čistenie a mazanie

Jednou z hlavných výhod ručných rezačiek RUBI je fakt, že ich nie je potrebné mazať. Patria sem rezačky s klzným systémom pohybu reznej hlavy (rady TS, TR, TX) a s ložiskami (rad TZ). Mazanie rezačky vazelínou je jednou z najrozšírenejších chýb.


Počas stavebných prác alebo pri samotnom rezaní môže na rezačku dopadnúť množstvo prachu a nečistôt, ktoré obrusujú jej pohyblivé časti. Tento prach a nečistoty môžu zhoršiť pohyb reznej hlavy alebo úplne znefunkčniť rezačku.


Aby ste sa vyhli tomuto problému, odporúčame Vám použiť pár kvapiek prípravku (oleja) z Čistiacej sady RUBI určeného na údržbu priamo na vodiace lišty, do medzery pri klznom systéme alebo na vodiace dráhy pri hlave s ložiskami. Následne stačí, keď niekoľko krát prejdete s reznou hlavou po celej dĺžke vodiacich líšt a tým uvoľníte nahromadenú špinu.

Kvapkanie oleja od RUBI

 

Rezná hlava sa pohybuje po vodiacej lište pomocou ložisiek

 

A teraz príde ešte dôležitejšia časť údržbovej sady RUBI ako je samotný olej, a tou je bavlnená handrička.

 

Čistiaca sada RUBI

 

Nikdy a za žiadnych okolností by ste nemali nechať vodiace lišty od oleja alebo iného mazacieho prípravku. Dôvod je jednoduchý. Špina a prach sa prilepia na zvyšky oleja a môžu spôsobiť ešte väčšie problémy ako pred čistením. Takže zlé vyčistenie môže byť horšie ako pôvodné zašpinenie pohyblivých častí! Na dôkladné vyčistenie slúži práve táto handrička. Po nakvapkaní oleja a jeho roztretí pohybom reznej hlavy je potrebné zotrieť všetky naolejované časti rezačky. Vodiace lišty musia byť úplne čisté a suché na dotyk. Ak sú fľakaté, nie sú poriadne vyčistené!

 

Tento úkon odporúčame vykonať minimálne raz za týždeň, čím zabezpečíte dlhšiu životnosť a funkčnosť rezačky.

 

Možno sa pýtate, či je potrebné použiť originálnu RUBI čistiacu sadu. Odpoveď je nie. Môžete použiť rozličný mazací olej s nízkou hustotou, ale olej nachádzajúci sa v tejto sade je špeciálne vyvinutý pre RUBI rezačky. Najbližšie k tomuto oleju má olej používaný pre mazanie šijacích strojov.

Na čo ale vždy musíte pamätať je, že by ste nemali používať vazelínu alebo rôzne oleje v spreji (napr. WD40).

 

Prenášanie

Ďalšou dôležitou podmienkou pre zabezpečenie dlhej životnosti rezačiek RUBI, je spôsob ich prenášania. Všetky profesionálne rezačky RUBI majú vhodnú praktickú tašku alebo kufor na prenášanie. Buď je to taška ohybná, vyrobená z umelohmotnej tkaniny alebo je to neohybný kufor. Ďalšou možnosťou je ohybná textilná taška.

Tašky na rezačky RUBI

 

Najdôležitejšou úlohou týchto tašiek je ochrániť rezačku a uľahčiť manipuláciu s ňou a jej príslušenstvom. Pre tento účel majú tašky RUBI niekoľko priehradiek alebo vreciek pre odloženie príslušenstva.

 

Prenášanie rezačky

 

V krátkosti spomenieme aj častú chybu pri prenášaní rezačky týkajúcu sa rezného kolieska. Nikdy by ste nemali nechávať koliesko namontované na reznej hlave. Vždy by ste ho mali namontovať až pred samotným rezaním. Pri prenášaní by malo byť uložené vo vrecku prepravnej tašky.


Čo sa vlastne môže stať? V prvom rade sa môže poškodiť koliesko pri otrasoch počas prepravy, alebo sa od neho môže poškodiť samotná rezačka alebo taška.


Na čistenie rezného kolieska môžete použiť už spomínaný olej z čistiacej sady. Platí to isté, čo pri čistení vodiacich líšt. Olej nám pomôže zbaviť sa prachu a nečistôt z rezného kolieska. Ale nemali by ste zabudnúť na jeho dokonalé vyčistenie od zvyškov oleja. Tým si zabezpečíte dlhšiu životnosť kolieska a kvalitnejší výsledok Vašej práce.


Toto boli jedny z najdôležitejších zásad pri čistení a údržbe ručných rezačiek RUBI pre dosiahnutie dlhej životnosti a Vašej spokojnosti s rezačkou a výsledkom práce.

 

Autor: Azing s.r.o.

Diskusia

(0 komentárov)
Žiadne komentáre

Špecializované stránky

www.agregaty.sk
Elektrocentrály, Záložné zdroje

www.vibrotech.sk
Hutniaca a vibračná technika

www.miesacky.eu
Stavebné miešačky (Hobby, Profi, Betonárky)

www.stavebnevytahy.eu
Profesionálne stavebné vrátky a rebríky

www.ohrievace.eu
Priemyselné ohrievače vzduchu

www.infraziarice.eu
Infražiariče pre domácnosti aj priemysel

www.odvlhcovace.eu
Odvlhčovače vzduchu (Domáce, Profi, Priemyselné)

 
AZING s.r.o. - Všetko pre obkladačov | Mob: 0948 823 693, 0902 137 501 | E-mail: info@profiobkladac.sk | © Profiobkladač.sk 2009-2020

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info