Vŕtanie do obkladu alebo dlažby? Žiadny problém
Počet zobrazení 47119
V článku sa dozviete ako správne vybrať vrták a nebáť sa vyvŕtať otvor aj do obkladu alebo dlažby. Vyhnete sa tak zbytočným problémom s prasknutou obkladačkou alebo poškriabaniu dlažby.
Mnohí z nás rekonštruujeme a prezeráme katalógy krásnych kúpeľní. Mnoho krát sa stane, že obkladač spraví svoju prácu a my sa rozhodneme svoju novú kúpeľňu dotvoriť. Sem namontujeme držiak na šampóny, sem držiak na uteráky, zrkadlo, polička a stane sa, že pri vŕtaní praskne obkladačka. Tejto nemilej skúsenosti sa však dá predísť a vyhnúť sa tak zbytočným problémom. Ako teda správne a bez obáv vŕtať do obkladu?
Základom je správny vrták a vŕtačka
Ak sme sa rozhodli sami vyvŕtať potrebné uchytenia do stien je nutné zvážiť, či naše domáce vybavenie je postačujúce. K prasknutiu obkladu často dochádza pri zvolení nesprávneho vrtáka alebo vŕtačky. Zorientujme sa preto vo vrtákoch a spôsobe vŕtania.
Vŕtanie do kovu
Pre vŕtanie do kovových materiálov používame rad rôznych vrtákov s rôznym označením. Zvyčajne sa jedná o vrtáky z ocele. Podľa tvrdosti materiálu do ktorého ideme vŕtať sú následne aj špeciálne vrtáky. Do mäkších materiálov rýchlo rezná oceľ, ktorá sa vyznačuje cenovou dostupnosťou, ale má kratšiu životnosť. Do tvrdších materiálov oceľové vrtáky s kobaltom alebo titanom. Tie sú určené práve tvrdým kovom a vyznačujú sa svojou životnosťou, ale aj vyššou cenou. Vŕtanie do kovu môže prebiehať aj rýchlym chodom vŕtačky pričom nepoužívame príklep.
Vŕtanie do dreva
Vŕtanie do dreva má svoje špecifiká a v prípade, že chceme vyvŕtať diery, ktoré majú byť presné a kvalitné, tak musíme použiť vrtáky na to určené. Skúsený stavbár na prvý pohľad rozozná špirálový vrták do dreva lebo sa vyznačuje hrotom so závitom, ostrou hranou a širokými drážkami na odvádzanie piliny. Tieto vrtáky sú nevhodné na iné materiály. Do dreva vŕtame bez príklepu a volíme skôr pomalší chod, aby vrták dokázal odvádzať nadbytočnú pilinu.
Vŕtanie do muriva alebo obkladu
Práve tu často mnoho domácich majstrov používa vrtáky do kovu pri jednorazovom vŕtaní. Pri mäkkých murivách je možné aj takýmto vrtákom vyvŕtať otvor, ale čo v prípade kamennej steny alebo obkladu? Tu už takýto vrták nebude mať šancu. Pri najlepšom sa otupí len samotný vrták, spôsobiť však môže aj väčšie komplikácie ako jeho zlomenie alebo prasknutie obkladačky. Vieme, že vŕtanie do muriva môžeme aj za pomoci príklepu. Tu ale pozor ak chceme vyvŕtať otvor do obkladu či dlažby. Tie majú zvyčajne odolnú vrchnú vrstvu, ktorá býva často klzká. Skĺznutie vrtáka môže spôsobiť poškriabanie obkladu. Použitie príklepu by spôsobilo prasknutie obkladu. Ako teda správne postupovať a nenechať si pokaziť novú kúpeľňu?
Pre bezpečné vŕtanie do obkladov a dlažieb sú vhodné predovšetkým na to určené diamantové vrtáky alebo celé sety. Obzvlášť tvrdé obklady a dlažby z materiálov ako je gres, mramor, porcelán a podobne. Pri diamantových vrtákoch sa rozlišuje v závislosti od vŕtačky, či kúpiť celý vrták alebo len korunku. Do tvrdých obkladov a dlažieb sa odporúča vŕtať za mokra. Znižujú prašnosť, znižujú opotrebenie vrtáka chladením. Existujú jednoduché sety, ktoré sú cenovo dostupné a bez problémov vyvŕtajú otvor aj do tvrdých obkladov. Existujú aj rôzne pomôcky pre vŕtanie do obkladov, aby nedošlo k zošmyknutiu vrtáka ako sú protišmykové nálepky alebo prísavné držiaky. Až po prevŕtaní obkladu môžeme zvoliť vŕtanie s príklepom.