Životnosť diamantových rezných kotúčov
Počet zobrazení 1307
V článku sa venujeme téme diamantových rezných kotúčov určených pre elektrické rezačky (píly) stavebných materiálov a uhlové brúsky.
Ako už určite viete, na trhu existuje viacero druhov elektrických píl, líšiacich sa výkonom motora, maximálnou veľkosťou diamantového kotúča, maximálnou dĺžkou rezu, vyhotovením rezacej hlavy, funkciami a v neposlednom rade aj použitými technológiami. Aj keď už vlastníte pílu, prípadne uhlovú brúsku, ktorá spĺňa Vaše potreby, veľmi dôležitou súčasťou práce musí byť aj vhodný diamantový rezný kotúč. Počas práce s kotúčom je nutné sledovať jeho životnosť a stav, pretože ani s tou najdokonalejšou pílou nedosiahnete kvalitný výsledok, ak použijete nevhodný alebo nadmerne opotrebovaný kotúč a zlú techniku rezania.
V tomto článku sa dozviete, ako dlho diamantový kotúč vydrží, kedy je potrebná jeho výmena alebo aj postup jeho výmeny. Taktiež sa dozviete o možnosti „oživenia" čepele kotúča.
Ako zistiť, kedy je potrebné vymeniť rezný kotúč?
Ak chcete zistiť, či je diamantový rezný kotúč nadmerne opotrebovaný, musíte ho sledovať pri práci a kontrolovať tieto prejavy:
- nezvyčajné vibrácie pri zapnutí píly,
- nízka rýchlosť rezania pri práci s mäkším materiálom,
- zjavné známky deformácie alebo poškodenia kotúča,
- nezvyčajné dunivé zvuky pri rezaní,
- následkom opotrebovania viditeľné oceľové jadro na čepeli.
Ďalším zjavným znakom, ktorý znamená, že kotúč už musíte vymeniť, je poškodenie rezaného materiálu. Dúfame, že sa do tohto bodu nedostanete a preto si najskôr vždy skontrolujte vyššie popísané prejavy opotrebovania. Pred samotnou výmenou kotúča však čepeľ najskôr skontrolujte, pretože na nej môže byť len prilepená časť rezaného materiálu.
Pamätajte, že aj keď je diamantová čepeľ zbrúsená do hladka, nie je vždy potrebné okamžite vymeniť kotúč. Totižto, čepeľ pri rezaní nemusí byť abrazívna. S takýmto kotúčom môžete pracovať ešte niekoľko hodín, kým neuvidíte zjavné poškodenie alebo niektoré z vyššie uvedených príznakov. Okrem toho môžete zo svojej čepele vyťažiť maximum tým, že ju „oživíte". Ako na to si vysvetlíme neskôr.
Ako dlho vydrží diamantový rezný kotúč na dlažbu?
Za prvé, neexistuje jednoduchá odpoveď na to, ako dlho vydrží diamantový rezný kotúč. Jeho životnosť záleží od viacerých faktorov, ako sú:
- materiál, s ktorým pracujete,
- druh a kvalita kotúča,
- spôsob rezania, či režete na mokro alebo za sucha,
- tlak, ktorým na pílu pôsobíte,
- otáčky píly.
Kombinácia týchto faktorov má veľký vplyv na životnosť kotúča. Ak pracujete s nekvalitným diamantovým kotúčom, ale režete za ideálnych podmienok (rezanie na mokro, ideálne otáčky píly a tlak), kotúč môže vydržať približne 12 hodín. Ak však režete veľmi tvrdé materiály, používate nesprávnu techniku alebo režete za sucha, životnosť môže byť polovičná alebo aj kratšia.
Ak sa pokúšate rezať príliš rýchlo, môže sa to prejaviť odlietavajúcimi iskričkami od kotúča, čo znamená, že diamanty sa vplyvom veľkej reznej rýchlosti a tlaku odlupujú a tým spôsobia rýchle opotrebovanie kotúča. Takýmto spôsobom sa da rýchlo opotrebovať aj kvalitný a drahý kotúč po niekoľkých metroch rezania. Tým si značne zvýšite náklady a zbytočne stratíte čas pri obstaraní nového kotúča.
Naopak, ak pracujete s kvalitným diamantovým kotúčom za dodržania správnej techniky a podmienok, životnosť môže dosiahnuť aj viac ako 120 hodín rezania.
Ako zlepšiť životnosť diamantového rezného kotúča
Ak si vyberiete kvalitný kotúč s vhodnou čepeľou, pri dodržaní správnej techniky rezania Vás jeho životnosť určite nesklame. Ponúkame Vám však tieto rady, aby ste ju predĺžili:
- vždy si vyberte kotúč s čepeľou určenou pre materiál, s ktorým pracujete. Diamanty na diamantovom kotúči (čepeli) sú spojené s kovom. Predpokladá sa, že tento kov sa pri rezaní pomaly opotrebuje a tým sa odhalia ďalšie diamanty, ktoré predĺžia životnosť kotúča. Ak je však spojenie diamantov pomocou kovu príliš hladké alebo materiál, ktorý režete, je príliš abrazívny, životnosť Vášho kotúča sa bude skracovať. Ak si neviete vybrať najvhodnejší kotúč pre Vašu prácu, sme pripravený Vám poradiť pri výbere z našej ponuky.
- Ak režete na sucho, musíte vždy použiť kotúč na suché rezanie, nikdy nie kotúč na mokré rezanie! Pri mokrom rezaní je odporúčané a možné použiť aj kotúč na suché rezanie.
- Pri rezaní zbytočne na kotúč netlačte. Dosiahnete tým možno rýchlejšie rezanie, ale zároveň výrazne skrátite životnosť kotúča.
Čo je to „oživenie čepele"?
Keď režete tvrdé materiály, ktoré nie sú veľmi abrazívne, diamanty na čepeli sa opotrebovávajú rýchlejšie ako kovové spojivo. Pri rezaní musíte zabrániť prehriatiu čepele, pretože kovové spojivo sa roztopí a zakryje diamanty. Bez týchto diamantov sa čepeľ stane tupou. Stále však existuje šanca, ako takúto čepeľ „oživiť". Je potrebné ju nabrúsiť.
Ak chcete „oživiť" diamantový kotúč, musíte rezať za mokra, ako by ste to robili normálne. Vyberte si však materiál, ktorý opotrebuje kovové spojivo, ale nebude príliš obrusovať diamanty. Pre tento účel Vám odporúčame rezať materiál z karbidu kremíka. Ak ho nemáte k dispozícii, podľa niektorých názorov by mohla poslúžiť aj betónová doska.
Ako vymeniť rezný kotúč?
Ak má Váš kotúč prejavy nadmerného opotrebovania a do úvahy už neprichádza ani jeho „oživenie", je čas na jeho výmenu. V tejto časti vysvetlíme, ako vymeniť diamantový rezný kotúč v niekoľkých krokoch:
- Píla musí byť odpojená od elektrickej siete.
- Pomocou šesťhranného kľúča a nástrčkového kľúča uvoľnite centrálnu maticu na hriadeli s rezným kotúčom. Pamätajte, že upevnenie je navrhnuté s opačným závitom, aby sa predišlo jeho uvoľneniu pri rezaní.
- Zapamätajte si, ako je nastavená podložka a potom odmontujte skrutku a podložku. Očistite prípadné nečistoty.
- Okolo otvoru pre hriadeľ môžete v kotúči nájsť krúžok adaptéra. Odložte si ho.
Pre namontovanie nového kotúča vykonajte vyššie opísané kroky v opačnom poradí. Pri tom je potrebné sledovať značky na novom kotúči a dbať na jeho správnu orientáciu. Následne namontujte podložku s maticou, pamätajte na opačný závit.
Po upevnení spravte testovacie rezanie pre overenie správneho upevnenia a funkčnosti kotúča pred rezaním drahého materiálu.
Každý dobrý výrobca píl uvádza presný postup výmeny kotúča pre konkrétny model píly. Mali by ste ho nájsť v balení píly, prípadne na webstránke výrobcu, alebo aj v našom obchode profiobkladac.sk.
Na záver je potrebné uvedomiť si, že pri práci s elektrickou pílou sa jedná o remeselnú prácu vyžadujúcu zručnosti, skúsenosti a taktiež cit. Správny profiobkladač sa postupne naučí „cítiť", čo je normálne správanie pri rezaní a teda kedy kotúč do rezu "chce" ísť. Vždy treba uvažovať aj s tým, že rezaný materiál nie je 100 % homogénny a teda aj jeho rezanie je vždy vecou zručnosti a u niektorých extra tvrdých materiálov až vecou umenia.
Veríme, že tento článok Vám pomôže pri rozhodovaní, kedy vymeniť diamantový rezný kotúč. Jeho včasná výmena za vhodný model Vám ušetrí nielen čas a námahu, ale v konečnom dôsledku aj financie. Vaša práca bude kvalitnejšia a zároveň aj efektívnejšia.
Autor: AZing, s.r.o.